FLERA SAMLINGSUTSTÄLLNINGAR – VI NÄRMAR OSS SLUTET

fredag

KONSTEPIDEMIN

P1350585

Galleriet

Atami Togawa (To the forest – Hibernation)

P1350587

Zafira Vrba Woodski (State of trans)

P1350608

P1350590

Glasrummet: Anders Tolergård (The scrap collection)

P1350605

P1350597

Pannrummet: Sara Wallgren (in-form)

P1350579

P1350580

P1350581

P1350582

P1350602

UDDENBERG: Mikro 2022

P1350614

P1350615

P1350616

P1350618

P1350622

P1350624

P1350626

P1350627

P1350628

P1350629

P1350633

P1350637

lördag

KONSTRUM NU: Azadeh E Zaghi (Born to be wild)

P1350640

P1350641

P1350648

P1350644

SINTRA: Önskelistan

P1350649

ENGLESON: Pernilla Warnhammar, Lena Hedström

P1350658

P1350655

P1350657

P1350656

P1350659

P1350661

KIM ANSTENSEN: Petra Moberg

P1350665

P1350666

P1350668

P1350669

P1350672

P1350673P1350674

SCANDINAVIA: Introduktion (samlingsutställning)

P1350677

P1350678

P1350679

P1350680

P1350682

P1350684

P1350685

P1350686

P1350688

FRÅN LOPPIS TILL GALLERI – OCH FLERA JUBILÉER

fredag

FOUR: Helena Lehtinen

Det är inte en väska, det är ett halssmycke, som Helena hittat på en second hand och förvandlat.

P1350512

P1350520

P1350517

P1350518

P1350522

lördag

ENGLESON: Christina Bäckenäs (Ett kvinnoliv – 70 år)

P1350539

P1350524

P1350525

P1350528

P1350531

P1350532

P1350533

GRAFIK I VÄST: Ann-Lis Enlund (Skogen – Fria associationer)

P1350541

P1350542

P1350543

P1350544

MAJNABBE: Grafik i Väst 30 år (Tillströmning)

P1350546

P1350548

P1350545

P1350551

P1350552

P1350554

P1350556

P1350557

P1350549

NABO: Anad glöd

Tio konstnärer som samlats i byggnaden mellan galleriet och Taubehuset.

P1350558

P1350560

P1350563

P1350565

P1350564

P1350566

P1350567

P1350576

P1350570

P1350572

P1350573

SE VAD SOM DROG MER FOLK ÄN LARS LERIN UNDER KONSTRUNDAN

fredag

BOX: Erika Stöckel (Slice of one another)

P1350416

P1350417

P1350419

P1350420

P1350422

P1350425

P1350428

P1350424

P1350429

lördag

AVENY

Ea ten Kate

P1350437

P1350440

P1350441

P1350438

Niklas Ejve

P1350436

P1350442

P1350443

VICTORIAHUSET: En ny frihet. 100 år i Göteborg

P1350444

P1350446

P1350447

P1350449

P1350450

P1350452

P1350453

P1350454

P1350456

P S: Stefan Uhlinder

P1350462

P1350458

P1350459P1350463

P1350464

K C: Susanne Fagerlund (The Doppelgänger Series, pt.II- Mourning mirrors for what is being lost)

P1350465

P1350469

P1350468

HAMMARÉN: Lars Lerin

P1350478

P1350472

P1350479

P1350480

P1350481

P1350482

P1350483

ENGLESON: Gösta Sjöberg

P1350487

P1350485

P1350486

P1350489

ANNA H: Evelina Kroon (målningar), Carin Nordling (keramik)

P1350493

P1350492

P1350490

P1350496

P1350499

P1350497

THOMASSEN

Jamila Drott (Slagfält)

P1350500

P1350501

P1350503

Hein Spellman (House and windows)

P1350507

P1350504

P1350508

P1350509

FRÅN SAHLGRENSKA TILL EPIDEMI TILL GALLERI PÅ VILLATOMT.

fredag

SAHLGRENSKA HUSET

Jag har länge önskat att få se insidan av det här huset och när det under kulturnatta blev möjligt, visade det sig att det var fler än jag. Det blev ett tragiskt möte med de delar av två våningsplan vi fick se. Jag visste att huset under flera år använts för kontorslokaler, men inte att anpassningen varit så brutal.

P1350185

P1350187

P1350193

P1350194

P1350196

P1350206

P1350208

P1350209

P1350210

P1350214

P1350217

P1350225

P1350221

P1350218

UDDENBERG: Yvonne Nimar (skulpturer)

P1350260

P1350256

P1350254

P1350253

P1350252

P1350251

P1350250

54: Linnea Jardemark (Postpartum)

P1350240

P1350263

P1350241

P1350242

P1350244

P1350265

P1350247

P1350266

KONSTEPIDEMIN

Galleriet

Malin Lager (Trådpoesi)

P1350286

P1350272

P1350276

P1350273

Victoria Andersson (Out of time)

P1350294

P1350274

Pannrummet: Kate Moss (Besser blocked sunlight)

P1350296

P1350283

Glasrummet: Matilda Lindholm (We seem to be trapped)

P1350289

P1350268

P1350279

lördag

AVENY: Kristina Thun

P1350305

P1350298

P1350299

P1350304

P1350306

P1350307

ENGLESON: Peter Wahlbeck

P1350319

P1350314

P1350316

P1350315

P1350321

GRAFIK I VÄST: Ulla Wennberg (Klipp och snitt)

P1350325

P1350324

P1350327

P1350328

P1350326

SINTRA

Rasmus Nossbring (glas)

P1350334

P1350337

P1350333

P1350335

P1350336

P1350329P1350330P1350331

P1350332

MAJNABBE

Leif Östling (måleri)

P1350351

P1350339

P1350340

P1350350

Elida Runesson (måleri)

P1350343

P1350344

P1350345

P1350346

LÅMA: Bent Rindner (måleri)

P1350353

P1350355

P1350358

P1350356

P1350359

P1350361

P1350360

DÅ BLIR DET LÖRDAG HELA VECKAN LÅNG – vernissager dag för dag

måndag

CAFÉ AU THÉ: Ophelia

P1340787

P1340790

P1340791

tisdag

TRAKTÖREN: Kristoffer Arvidsson (Hus, interiörer, figurer)

P1340797

P1340792

P1340798

P1340799

P1340800

fredag

UDDENBERG: Bodil Hedlund (målningar)

P1340801

P1340809

P1340806

P1340816

P1340830

P1340812

P1340804

P1340818

P1340824

P1340825

P1340821

P1340827

lördag

AVENY: Johan Lagergård

P1340831

P1340833

P1340834

P1340835

P1340837

P1340839

SINTRA: Karol Zarbock (keramik)

P1340842

P1340840

P1340843

P1340844

Fönsterutställningar

Camilla Boström – sceb

P1340847

Jonathan Josefsson – ollio

P1340849

CAFÉ AND THE BAKERY: Lars Mellberg (oljemålningar)

P1340850

P1340853

P1340852

P1340854

ENGLESON: Svenska Konstnärsförbundet, del 2

P1350005

P1350003

P1350002

P1340869

P1340862

P1340857

P1340859

P1340860

P1340868

P1340861

GRAFIK I VÄST: Gun Ulriksson

P1350007

P1350008

P1350006

FIXORAMA: Ulla Gustafsson

P1350011

P1350019

P1350013

P1350014

P1350015

P1350017

P1350018

P1350016

P1350020

DET HAR DUGGAT HELA HELGEN – BÅDE AV KONST PÅ VÄGGAR OCH VATTEN PÅ GATAN.

fredag

BOX: Skytteföreningen Sierra (Mirador)

P1340662

P1340661

P1340664

P1340665

P1340666

P1340669

54: Sara Lännerström (Festina Pace)

P1340679

P1340677

P1340672

P1340673

PEEPSHOW: Jessica Ekström (I Went to the Ladies and it was Occupied)

P1340671

KONSTEPIDEMIN

GALLERIET

P1340694

STORA RUMMET: Karin Granstrand (Porträtt av upplevelsen av ett tjärn)

P1340710

P1340696

P1340698

P1340697

P1340700

LILLA och INRE RUMMET: Shogo Hirata (Shadow / Light)

P1340716

P1340703

P1340718

GLASRUMMET: Maja Oldefors (Death by consumption)

P1340708

SAMSUNG CSC
Foto: Morgan Carlsson

PANNRUMMET: Josef Kovac (Searching for Sergei)

P1340691

P1340689

P1340692

BERGRUMMET: Tea Eklund Berglöw, Hedda Röök Carlson (Bikini Mingel)

P1340682

P1340683

P1340684

P1340685

P1340686

P1340687

HALL: Maximilian Körner (Something Instead of Nothing)

lördag

PS: Lars Blomqvist

P1340723

P1340722

P1340721

P1340725

KC: Maria Uleander

P1340727

P1340729

P1340730

P1340731

P1340732

ENGLESON: Sex konstnärer från Svenska Konstnärsförbundet Väst

P1340743

P1340741

P1340739

P1340737

P1340740

P1340735

THOMASSEN

Äsa Johansson (I Balans)

P1340766

P1340751

P1340765

P1340745

Marie Dahlstrand (Lean and Levitate)

P1340760

P1340754

P1340757

P1340753

Roger Metto (Kiruna)

P1340747

P1340746

LERVERK

Alex Krissberg (Glas)

P1340770

P1340771

P1340773

P1340772

Naomi Sussex, Zuzanna Wilkirska (keramik, textil)

P1340778

P1340775

Gertie Larsson (keramik)

P1340783

20: Göran Landahl (olja, akryl, akvarell)

LÅMA: Inställt

BÅDE STORT & SMÅTT (& pyttesmått) PÅ VECKANS GALLERIER

torsdag

NEVVEN: Alexander Basil (The problem I didn’t consider)

P1340556

P1340563

P1340567

P1340568

P1340558

P1340559

fredag

Hall Gallery x Elda Oreto x Paletten – Elda Oreto – Bright Nightmares – Book reading during Gothenburg Book Fair. Paletten Magazine Release for issue #329.

Det här är informationen på hemsidan. Jag vet inte om jag ska tolka det som vernissage i galleriet eller något som händer på bokmässan. Eller vilken tid?

lördag

ENGLESON: Magnus Larsson (måleri)

P1340581

P1340578

P1340582

P1340584

P1340586

ANNA H

P1340588

Till skillnad från andra gallerier öppnar Anna H 13.00, något jag upptäckte när jag stod utanför 12.30.

P1340587

KIM ANSTENSEN: Maria Lager (målningar)

P1340598

P1340589

P1340591

P1340593

P1340595

P1340596

RHÖSSKA

P1340600

P1340601

P1340603

P1340605

P1340606

P1340612

P1340613

P1340610

P1340609

P1340604

KONSTHALLEN: BURN OUT: Andreas R Andersson, Björn Engberg, Kjellåke Gerinder, Oscar Guermouche, Sara Lännerström, Yngvild Saeter, Linnéa Sjöberg, Johan Zetterquist, Josefine Östberg Olsson.

P1340617

P1340618

P1340619

P1340620

P1340622

P1340624

P1340625

P1340629

P1340631

P1340632

MAJNABBE

Anna Höglund (I mitt lilla hus)

P1340634

P1340636

P1340637

P1340639P1340642

Anders Holmer

P1340644

P1340645

P1340646

P1340647